آخرین اخبار : 
   

آموزش دوخت پیراهن مردانه در ۵ سایز

 • پیراهن مردانه در ۵ سایز:
برای رسم الگوی پیراهن مردانه ، ابتدا یکی از لباسهای آماده مردانه را بر میداریم و طبق جدول زیر غیر از ۶/۱ دور گردن تمام اندازه ها را از روی لباس میگیریم و با اندازه های جدول زیر مقایسه میکنیم و با هر کدام یک از ستونها مساوی بود ، آن فرد داری آن اندازه ها میباشد ، فقط برای اندازه گیری شانه ، کل عرض شانه را از پشت لباس اندازه میگیریم ، عدد بدست آمده را بر دو تقسیم میکنیم و منهای گشادی یقه میکنیم که اندازه سرشانه هم بدست می آید .

 

بعد از اینکار شروع به رسم الگو میکنیم که مستطیلی به عرض تمام قد پیراهن و به طول ۲ / ۱ دور سینه ( ۴ / ۱ دور سینه در جدول  * ۲ ) رسم میکنیم . در قسمت جلو از گوشه مستطیل ۶ / ۱ دور گردن را داخل و ۶ / ۱ دور گردن + ۱ را پایین آمده و هلالی گردن را رسم میکنیم . سپس از ۶ / ۱ دور گردن که داخل شده بودیم اندازه سرشانه را تو میرویم و ۵ / ۳ سانت ثابت پایین آمده و خط سرشانه را رسم میکنیم . سپس از خط پهلو ، بلندی حلقه  از خط گردن را پایین آمده و حلقه آستین را رسم میکنیم .

 

برای برش جلو هم از دو طرف خط سرشانه ۳ سانت پایین می آییم و خط برش را قیچی میکنیم .
در قسمت پشت لباس ۶ / ۱ دور گردن را داخل و ۲ سانت ثابت بالا رفته ، هلالی  بقه  پشت را رسم میکنیم .

 

از ۶ / ۱ دور گردن اندازه سرشانه را داخل شده و ۵ / ۱ سانت ثابت پایین آمده و خط سرشانه را رسم میکنیم و از آنطرف هم هلالی یقه پشت را رسم میکنیم .

 

از ۶ / ۱ دور گردن اندازه سرشانه را داخل شده و ۵ /۱ سانت ثابت پایین آمده و خط سرشانه را رسم میکنیم و از آنطرف هم هلالی حلقه آستین را رسم میکنیم . برای برش پشت از گوشه گردن ۶ الی ۸ سانت پایین آمده و خطی مستقیم رسم میکنیم که برش پشت بدست می آید که این برش را از خط وسط پشت ادامه  میدهیم تا ۲ سانت که این اندازه را در افراد مسن چین سوزنی ریز میدهیم و در جوانان پیلی کوچک میدهیم .

 

برای رسم جیب در جلوی لباس طبق الگو خط زیر بغل را تا جلوی لباس ادامه میدهیم ، از خط وسط جلو روی این خط ۷ الی ۸ سانت داخل شده و ۳ سانت بالا میرویم و ۱۲ تا ۱۴ سانت دیگر داخل شده و قد جیب را با ۱۵ سانت رسم میکنیم ، سپس برای جیب مستطیلی به طول ۱۲ تا ۱۴ و عرض ۱۵ سانت رسم میکنیم که جیب لباس است .

 

برای رسم یقه لباس  مستطیلی به طول ۲ / ۱ یقه آماده شده و به عرض ۱۰ سانت رسم میکنیم . سپس از گوشه پایینی سمت راست ۵ / ۱ سانت ثابت بالا رفته و این نقطه را به وسط خط طولی پایین یقه وصل میکنیم  

 

از آن ۵ / ۱ سانت ، ۲ سانت بالا رفته و ۵ / ۲ سانت داخل میشویم ، از ابتدای این ۵ / ۲ سانت ، ۰ / ۵ سانت جدا کرده و به ۵ / ۱ سانت وصل میکنیم ، سپس از گوشه پایین سمت چپ ، ۳ سانت بالا رفته و به ۵ / ۲ سانت وصل میکنیم ، باز ۲ سانت دیگر بالا رفته و دوباره به همین نقطه وصل میکنیم .

 

سپس ۴ سانت دیگر بالا رفته و به گوشه بالایی سمت راست وصل میکنیم ، روی این خط ۲ سانت داخل شده و این نقطه را به ۵ / ۲ سانت وصل میکنیم .

 

نقاط هاشور زده شده در الگوها را قیچی میکنیم .

 

برای برش قسمت جلوی لباس ۴ الی ۵ سانت برای سجاف لباس جا میگذاریم و زاپاس این پیراهن در تمامی نقاط ۱ سانت است .
برای وصل لایی به یقه در قسمت برگرد یقه لایی داخل یقه و در قسمت پایه یقه لایی بیرون یقه قرار میگیرد که بدین ترتیب لایی ها بر عکس هم است .

 

مقدار پارچه برای پیراهن مردانه :

 

عرض ۹۰ :        ۲ متر و نیم

 

عرض ۱۱۵ :     ۲ متر و ۲۵ سانت

 

عرض ۱۴۰ :    ۲ متر

 

 

منبع: وبلاگ نیلوفر ۲۷

 

, , , , , , , , ,
 1. ملیحه گفت:

  سلام ببخشید شما الگوهای حاضری سایز بندی پیراهن و شلوار مردانه را دارید؟

 2. رها گفت:

  ممنون
  عالی بود
  مختصر و مفید
  مرسی
  خیلی به دردم خورد
  هیج جای دیگه پیدا نکردم به این واضحی
  مرسی عزیزم

 3. الهام گفت:

  سلام عزیزم این جدولی که گفتید رو من نمیبینم ! همینطور الگوهارو که گفتین جایی که هاشور خورده برش بزنیم !!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال آموزش بافتنی ولن در تلگرام