آخرین اخبار : 

درباره پارچه ها

درباره پارچه ها

پارچه ها همیشه جدید و متنوع هستند و سر چشمه الهامات به افرادی می گردند که می خواهند خیاطی کنند.هر ساله، پیشرفت های جدید در الیاف مصنوعی و در ترکیبات الیاف مصنوعی و طبیعی، تنوع زیاد ی در بافت و طراحی پارچه ارائه می دهد.

اغلب مشکل می توان پارچه های با الیاف طبیعی را از الیاف مصنوعی و یا ترکیب آن دو تشخیص داد.

ابریشم، کتان، پنبه، نخ و پشم از الیاف طبیعی به وجود می آیند و به عنوان الیاف خالص شناخنه شده اند. الیاف سیلک و یا ابریشم از پیله کرم ابریشم است ، الیاف پنبه و یا نخی از گیاه پنبه است ،  الیاف کتان از ساقه گیاه کتان است و الیاف پشمی از پشم گوسفندان به دست می آید.

الیاف مصنوعی، مانند ریون، استات، نایلون و الیاف پلی استر داکرون ،  فیبرهای اکریلیک و غیره به عنوان پارچه هایی هستند که بسیار مورد استفاده هستند. هرچند ، بعضی از جالب ترین و با دوام ترین پارچه ها از ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی ایجاد شده اند.

پارچه ها از نظر بافت های طولی (تار)  و عرضی(پود) با هم متفاوتند. پارچه هایی که پشت و روی کاملا متفاوت (سوزنی شکل) دارند مانند مخمل و یا پارچه های مخمل نخی به عنوان پارچه های کرکی معروف شده اند. پارچه هایی با الیاف شبیه مو  که در یک جهت قرار دارند به عنوان پارچه های خوابیده معروف شده اند. بقیه پارچه ها ، مانند پارچه های ساتن و اطلسی، در نتیجه بافت تارهای بلند در سطح پارچه درخشش مشخصی دارند.

عرض پارچه ها با هم فرق می کنند. پنبه، کتان، پارچه های مخملی نخی و مخمل کبریتی ۳۵ تا ۳۶ اینچ عرض دارند. ابریشم معمولا ۳۹ اینچ عرض دارد . عرض پارچه های ریون، نایلون و دیگر مصنوعات از ۳۹اینچ تا ۴۵ اینچ می شوند. پارچه های پشمی حدودا” از ۵۴ اینچ تا ۶۰ اینچ پهنا دارند.

وقتی پارچه و یا الگو می خرید یکی را در ارتباط با دیگری در نظر داشته باشید:  آیا پارچه مناسب طراحی و یا طراحی مناسب پارچه است؟ همچنین، آیا طراحی و پارچه مناسب با نوع چهره شخص است؟ دسته بندی وسیعی از الگوها و پارچه ها برای هر نوع وجود دارد. به خاطر بسپارید که خطوط عمودی شخص را بلند تر جلوه گر می سازد: چهار خانه های بزرگ و خالهای پر رنگ خطوط افقی و پارچه هایی با نور درخشان شخص را بزرگتر جلوه می دهد.

همیشه آسان نیست که رو و پشت پارچه ها از یکدیگر تشخیص داد. اما راه تا شدن و لوله شدن پارچه ها سر نخ خوبی است. پارچه های نخی و کتان معمولا طوری تا می شوند که رویشان بیرون باشد. در حالی که پارچه های ابریشمی و پشمی به سمت داخل تا می شوند. اگر دور توپ های پارچه لوله شوند قسمت روی پارچه معمولا” در داخل قرار می گیرد. پارچه های کرکی و موی معمولا در قسمت روی پارچه نرم تر و کرکی ترند. اگر یک قسمت از پارچه براق تر از دیگری باشد قسمت براقتر قسمت روی پارچه است. بافتها نیز سر نخ های خوبی برای تشخیص رو و پشت پارچه می دهد. قسمت روی پارچه کاملتر و عاری از بی نظمی و گره می باشد. حاشیه ها عموما” نرم ترند. پارچه های نخی با رنگ ثابت معمولا از هر دو طرف استفاده می شوند.

,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *