آخرین اخبار : 

روش اندازه گیری و سایزبندی برای شروع کار در بافتنی

آموزش بافتنی بخش سوم

آموزش بافتنی

 

 

روش اندازه گیری و سایزبندی برای شروع کار

 

 

به دو روش میتوان لباس بافتنی را اندازه گیری کرد:

 

روش اول :

به کاموای مورد نظر خود نگاه کنید اگر کاموای شما از نظر ضخامت متوسط باشد (یعنی روی مارک کاموا شماره میل ۴٫۵ تا ۶ درج شده باشد) هر ۱۲ دانه ۱ سانتی متر میشود. بنابراین قسمت مورد نظر را که می خواهید سر بیندازید با سانتیمتر اندازه گیری کنید ، مثلا برای شروع پلیور جلو بسته از پهلوی چپ تا راست شخص مورد نظر را از روی بدن یا روی لباس آن شخص با سانتیمتر اندازه گیری کنید. مثلا اگر پهنای این قسمت ۴۵ سانتیمتر بود و کاموای شما از نظر ضخامت متوسط بود باید ۴۵ سانت را ۲ برابر کرده و دقیقا ۹۰ دانه سر بیاندازید و اگر کاموای شما نازکتر باشد (یعنی روی مارک آن شماره میل ۳ تا ۴٫۵ در ج شده باشد) ۱۰ دانه بیشتر از دو برابر یعنی ۱۰۰ دانه سر بیندازید .هر چه کاموا نازکتر باشد ۱۰ تا ۱۰ تا دانه ها بیشتر می شود.اگر ضخامت کاموا بیشتر باشد (یعنی روی کارک کاموا شماره ۶ به بالا درج شده باشد) ۵ دانه ۵ دانه کمتر از ۲ برابر سر میندازیم یعنی : با میل شماره ۶ باید ۸۵ دانه و … ، با میل شماره ۶٫۵ باید ۸۰ دانه و … ، با میل ۷ باید ۷۵ دانه سر بیندازیم.

 

 

روش دوم :

با کاموای مورد نظر با هر ضخامتی ۲۰ دانه سر بیندازید ، ۲۰ دانه را حدود ۵ سانتیمتر طبق مدلی که انتخاب کردید ببافید. پهنای بدست آمده را با سانتیمتر اندازه گیری کرده و با بدست آوردن اندازه دقیق یک تناسب به روش زیر بنویسید.

مثلا اگر ۲۰ دانه شما ۱۰ سانتیمتر شود و شما ۴۰ سانتی متر برای پهنای لباس نیاز داشته باشید تناسبی به این شکل بنویسید:

آموزش بافتنی بخش سوم

———————–

آموزش بافتنی بخش سوم

 

یعنی با ۸۰ دانه شروع کنید.

 

 

 

اندازه گیری در لباس های جلوباز

اگر لباس مورد نظر جلوباز باشد زمانیکه از پهلوی چپ تا راست شخص مورد نظر را اندازه گیری کردید این اندازه بدست آمده + ۶ تا ۸ دانه برای سه جاف جادکمه را برای یک طرف جلو در نظر گیرید. در این قسمت اندازه به دست آمده را دو برابر نکنید. مثلا اگر پهلوی چپ تا راست شخصی ۴۰ سانتیمتر بود یک طرف جلوی لباس این شخص ۴۶ الی ۴۸ دانه نیاز دارد.

نکته : قابل توجه اینکه برای شروع کارهای جلوباز به شکل ژاکت یا مانتو لازم است اندازه گیری را ۲ الی ۳ سانتیمتر گشادتر در نظر بگیرید.

 

 

اندازه گیری در سایر قسمت های بافت

اندازه مناسب برای آستین لباس

معمولا نصف تعداد دانه ای که برای بلوز جلو بسته سر میندازید (مثلا اگر برای یک بلوز با ۹۰ دانه شروع کرده باشید) آستین آن بلوز با ۴۵ دانه شروع کنید و اگر ژاکت جلوباز بافته باشید نصف دانه هایی که برای پشت ژاکت سر انداخته اید را برای آستین آن ژاکت در نظر بگیرید.

 

 

اندازه مناسب برای قسمت پشت لباس

معمولا قسمت پشت لباس از قسمت جلوی آن ۵ تا ۱۰ دانه کمتر شروع می شود، یعنی اگر جلوی لباسی را با ۹۰ دانه شروع کرده ایم بنابراین قسمت پشت آن را با ۸۵ دانه شروع کنید .اگر کاموای شما نازکتر است ۸۰ دانه سر بیاندازید.

 

نکته : برای اندازه گیری کارهایی مثل کلاه و یا شلوار نیز میتوانید از دو روش بالا استفاده کنید .مثلا برای شروع کلاه دور سر شخص مورد نظر را با سانتیمتر اندازه گیری کنید و با روش اول اندازه گیری نمایید. برای شروع بافت یک شلوار هم میتوانید دور مچ پای شخص را با گشادی دلخواه اندازه گیری کرده و به همان روش دانه سر بیندازید.

 

نکته : به تعداد دانه ای که قرار است سر بیندازید حدود ۲٫۵ برابر نخ آزاد بگذارید. این مقدار نخ برای کاموای متوسط می باشد. مثلا اگر قرار است ۱۰۰ دانه سر بیندازید ۲٫۵ متر نخ را برای سر انداختن در نظر بگیرید. از این ۲٫۵ متر به بعد نخ را دولا کنید و شروع به سر انداختن کنید اگر کاموا شما ضخیم تر است ۳ برابر و اگر نازکتر است ۲ برابر نخ را آزاد بگذارید.

 

 

منبع: ariabanoo.com

 

 

, , , , , , , , , , , , , , ,
 1. آلاله می‌گه:

  با سلام خدمت ادمین عزیزم
  سایتتون بسیار خوب و آموزنده است
  ممنون از زحماتی که می کشید

 2. زری جون می‌گه:

  ممنون ازاموزشهای خوبتون
  میخواستم بدونم چجوری میتونم مربی اموزش بافتنی بشم

 3. sara می‌گه:

  ممنون می شم اگه سر انداختن کلاه رو هم بگید

 4. sara می‌گه:

  ممنون می شم اگه سر انداختن کلاه رو هم بگید.

 5. شکوفه می‌گه:

  سلام
  من یادگیری بافتنی با میل رو تازه شروع کردم و مبتدی هستم.
  سایت شما واقعا برای من مفیده.
  ممنون از زحمات شما

 6. مریم می‌گه:

  با سلام
  من میخوام ژیله برای کودک ببافم ولی نحوه درست کردن یقه و آستین رو بلد نیستم یعنی نمیدونم چجوری باید کور کنم،، کسی میتونه کمکم کنه؟
  ممنون از ادمین عزیز

 7. سپیده می‌گه:

  باعرض سلام وخسته تباشیدلطفادرصورت امکان طریفه بافت بلوزدخترانه جلوبسته ازیقه رابفرمایید.
  متشکرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>