آخرین اخبار : 
   

شال و مقنعه بافتنی

 

این نوع شال رو می تونین هم به صورت بافتنی و هم قلاب بافی ببافین. هم بافتنش آسونه و هم پوشیدنش و همچنین خیلی زیبا و خاصه.

 

 

تصویر بزرگ مقنعه بافتنی :

 

شال بافتنی به شکل مقنعه

 

 

الگوی شال یا مقنعه بافتنی:

 

 

مقنعه بافتنی

 

 

 

 

توضیح مختصری در مورد الگوی بافت این مدل:

این یک استوانه هست که برای اینکه کمتر زیر چونه چین بخوره یک طرفش رو کوتاه تر گرفته یعنی اون قسمتی که میاد بالای سر ۴۸ و طرفی که زیر چونه قرار می گیره ۲۴ سانت می شه. عدد ۴۴ پایین اندازه ۲ لای بسته استوانه هست.. به اندازه هایی که داخل الگو نوشته شده کاری نداشته باشین و فقط اندازه های اطراف الگو مد نظره. قسمت بالای مقنعه هم واسه اینکه خوشگل تر باشه یک برگردون بافته که بعد از بافت باید برش گردوند. گشادی بالای استوانه رو هم روی دولای بسته ۲۶ می گیریم. اون ۶ سانت های اطرافش هم با اضافه کردن به وجود میاد که برای خوشگلی کاره. در نهایت با این کم و زیاد کردن ها الگو به صورت یک ذوزنقه متوازی الاضلاع در میاد که ضلع بزرگ پایین مقنعه و ضلع کوچک لبه بالایی مقنعه هست. دو ضلع طرفین رو هم باید با نخ و سوزن به هم دوخت.

 

طرز بافت مقنعه :
بافت این مقنعه از پایین به بالا بافته میشه و بدون درز هست.
ابتدا ۱۴۴ – ۱۵۳ – ۱۶۲ – ( ۱۸۰ – ۱۹۸ ) تا دونه سر انداخته و ۸ رج رکن ببافید.سپس با بافت کشباف به ترتیب زیر ادامه بدید: ۷ تا رو – ۲ تا زیر داخل رو تا آخر رج ادامه بدید. و به همین ترتیب ببافید تا زمانی که قطعه بافته شده به اندازه ۳ – ۴ – ۴ – ( ۵ – ۵ ) سانت که رسید ، همه قسمتهایی که از رو بافته شدن رو به ۶ تا دونه کاهش بدید با دو تا یکی کردن دو تا دونه اول هر قسمت که ۷ تا دونه رو داره.حالا تعداد دونه ها در یک رج به ۱۲۸ – ۱۳۶ – ۱۴۴ – ( ۱۶۰ – ۱۷۶ ) دونه میرسه. تا ۴ رج کم کردن دونه های رو رو ادامه بدید. تعداد دونه ها به ۶۴ – ۶۸ – ۷۲ – ( ۸۰ – ۸۸ ) تا دونه در یک رج میرسه.اکنون تمام طول رج ۲ تا زیر – ۲ تا رو هست.و قطعه بافته شده تقریبا برابر با ۷ – ۸ – ۸ – ( ۹ – ۹ ) سانت شده.
کشباف رو ادامه بدید تا زمانی که اندازه بافت ۱۱ – ۱۲ – ۱۳ – ( ۱۴ – ۱۵ ) سانت بشه.و سپس یه علامت روی دونه وسط پشت و دونه وسط جلو قرار بدید.از اینجا به بعد بافت رو شروع به اندازه گیری کنید و اندازه هایی که داده میشه از این قسمت به بالا هست.
بافت رو بصورت ساده بافی ادامه بدید تا ۱ – ۲ – ۲ ( ۳ – ۴ ) سانت. بعد ۱۰ – ۱۰ – ۱۲ – ( ۱۲ – ۱۴ ) تا دونه وسط جلو رو تو یک نخ بگیرید که این دونه ها برای باز کردن گردی صورت هستند.
قبل از اینکه بقیه بافت رو ادامه بدید،طرز بافت مقنعه رو تا آخر بخونید و بعد شروع به بافت بقیه اش کنید.از اینجا به بعد بافت بصورت ساده و رفت و برگشتی انجام میشه (نه بدون درز) یعنی از کنار دونه هایی که تو نخ نگه داشتید شروع به بافت بقیه دونه ها می کنید و یک رج رو میبافید تا به طرف دیگه دونه های نگه داشته شده در نخ برسید،بعد بافت رو بر گردونید و پشت بافت رو ببافید و به همین ترتیب بافت رو رفت و برگشتی ادامه بدید. و همزمان یک دونه در اول هر رج رفت و برگشت کم کنید تا ۲ – ۲ – ۲ – ( ۳ – ۴ ) مرتبه. همزمان در هر رج در دو طرف علامتی که در وسط پشت گذاشتید یک دونه اضافه کنید تا ۴ – ۴ – ۴ ( ۵ – ۵ ) بار.بعد از اینکه همه کم و زیاد کردنها رو انجام دادید ۵۸ – ۶۲ – ۶۴ ( ۷۲ – ۷۶ ) تا دونه در یک رج خواهید داشت.
وقتی قطعه بافته شده به ۱۱ – ۱۲ – ۱۳ ( ۱۴ – ۱۵ ) سانت رسید در آخر هر رج به طرف دونه های وسط جلو یک دونه اضافه کنید تا ۴ – ۴ – ۴ ( ۵ – ۵ ) باردر آخر هر رج.بعد ۶ – ۶ – ۸ – (۸ – ۱۲ ) تا دونه بطرف وسط جلو سر بندازید. حالا ۷۲ – ۷۶ – ۸۰ ( ۹۰ – ۹۸ ) تا دونه در یک رج دارید.از اینجا به بعد دوباره ساده بافی رو بدون درز ادامه بدید تا قطعه بافته شده از بعد از علامتی که گذاشته بودید ۱۹ – ۲۱ – ۲۲ ( ۲۴ – ۲۶ ) سانت بشه.و بعد همه دونه ها رو شل کور کنید.
قطعه بافته شده رو طوری تا کنید که جلو و پشت مقنعه تا نشن بلکه کناره ها تا بشن و بعد با دونه هایی بسیار ظریف و تمیز درز بالای مقنعه رو بدوزید.
سپس ۶۸ تا ۸۸ تا دونه از دور تا دور صورت دونه بگیرید طوری که اون دونه هایی که در قسمت پایین صورت تو یک نخ دیگه گه داشته بودید رو هم شامل بشه و بعد با میل گرد یا میل دو سر شماره ۴٫۵ و بدون درز شروع به بافت این دونه ها کنید.رج اول همه رو از رو و رج بعد همه رو از زیر ببافید و بعد کشباف ۲ تا زیر – ۲ تا رو ببافید تا بافت این قسمت به ۴ – ۴ – ۵ ( ۵ – ۶ ) سانت برسه.و بعد همونطور به صورت کشباف دونه ها رو کور کنید.یعنی دونه های رو رو از رو و دونه های زیر رو از زیر کور کنید.بعد این قسمت رو از وسط تا کنید بطرف توی صورت و لبه اون رو به ابتدای بافت این قسمت بدوزید.
دو تا پوم پوم با قطر ۴ سانت درست کرده و به دو طرف بالای مقنعه وصل کنید.

 

 

منبع: journalsara.blogfa.com

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , ,
 1. رضایی گفت:

  با سلام خیلی قشنگ دستتون درد نکنه ولی ایکاش کمی توضیح بدین ممنون میشم لطفا به ایمیل بفرستید

 2. شقایق گفت:

  سلام
  شما می توانید الگوی مقنعه بافته شده همراه با توضیحات آن برای ما ارسال کنید

  • admin گفت:

   سلام شقایق جون
   من تو لیست کارهایی که دوستان ازم خواستن مقنعه بافتنی رو هم اضافه می کنم.
   اگه تونستم برات می گذارم!
   اخه خیلی چیزها ازم خواستن
   مقنعه تو صف 🙂

 3. رضایی گفت:

  با سلام ممنون از پاسخ شما (خانم گل جایی برای عضویت ندیدم در عین حال بازم نگاه میکنم قربان شما محبت کردید) من هم مقنعه و مانتو سفید رو میخوام برام ایمیل کنید برای یکی یکدونم میخوام خدا همه عزیزان رو حفظ کنه یکدونه منم روش

  • admin گفت:

   سلام عزیزم خواهش می کنم
   گلم بخش عضویت در سایت گوشه سمت راست پایین تر از دسته بندی مطالب هست.
   اما متاسفانه نتونستم آموزش کامل این مدل رو پیدا کنم. فعلا فقط همین عکس و الگوش هست.

 4. سارا گفت:

  سلام چطور میتونم عضو گروهتون بشم؟

  • admin گفت:

   سلام سارا جان
   روی قسمت عضویت در سایت ( در گوشه سمت راست ) کلیک کرده در صفحه باز شده روی گزینه Sign in with Facebook or Google کلیک کنید و عضو شید.

 5. solmaz گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون من هم اموزش بافت مقنعه را میخواهم اگه زحمتی نیس آموزش بافت آن را به ایمیلم ارسال کنید- با سپاس فراوان

  • admin گفت:

   سلام سولماز جان
   من هم از لطف شما ممنونم عزیزم
   آموزش کامل بافتش رو نتونستم پیدا کنم، اما یه کمی توضیح در موردش پیدا کردم که توی مطلب گذاشتم امیدوارم مفید باشه.

 6. Sk گفت:

  باسلام و تشکر
  لطفا روش بافت مقنعه اسکی رو بیشتر توضیح بدین ، اینکه چندتا براندازیم چطور جلو و عقب کار نابرابر بشه
  اگر امکان داره به ایمیل ارسال کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال آموزش بافتنی ولن در تلگرام